SON DAKİKA

BAŞKAN YAVUZ; “AŞURE; PAYLAŞMA, DAYANIŞMA, BİRLİKTELİK, SEVGİ VE BEREKETTİR”

Bu haber 09 Eylül 2019 - 5:36 'de eklendi ve 355 views kez görüntülendi.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz,  bugün idrak edeceğimiz Aşure günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

“Aşure Günü; Paylaşmanın, dayanışmanın birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

Aşure, Müslümanlar için toplumu birbiriyle  kucaklaştıran, önemli bir gün olup, bolluğun, bereketin ve paylaşımın simgesidir .  Aşure günü Muharrem ayının 10.günü olup bu yıl 20 Eylül gününe denk gelmektedir. Yüce ALLAH bu kutlu günde 10 Peygamberine 10 çeşit ikramda bulunmuştur. Bu mübarek günde sadaka vermek sünnet ve ibadettir. Bir Hadis-i Şerifte “Aşure günü zerre kadar sadaka veren Uhud dağı kadar sevaba kavuşur” denilmektedir.

Aşure gününün anlamını ve önemini anlamak için Hz. Peygamberimizin şu Hadisi Şerifini iyi bilmek gerekir ‘’Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur.”

Aşurenin bu Hadisi Şerifteki anlamı, toplumumuz için bu gün her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir. Milletimiz; Asırlardır sürdürdüğü Aşure gününde; Geleneksel farklılıkların ahenk içindeki ortak tada ve kültüre yaşama hakkı sağlamalarını, birlik, beraberlik ve dayanışma gibi hayatımızın, kültürümüzün özünde hep var olan güzelliklerini devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp Aşure aşı yaparak, bu tatları hep birlikte dostluk, kardeşlik, sevgi ve muhabbet duyguları içerisinde paylaşmaya devam etmektedirler.

Mübarek aylardan Muharrem ayının içerisinde bulunduğumuz, bu kutlu gün vesilesiyle 9 Eylül Pazartesi günü idrak edeceğimiz Aşure gününde tutulacak oruçların bilerek veya bilmeyerek işlenen günahlara kefaret olmasını dilerim. Aşure günü yapılan ibadetlerimizin kabul olması temennisiyle tüm Müslümanların Aşure günü hayırlara vesile olsun.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.