SON DAKİKA

GÜLÜMSE’DEN ENGELLİLER GÜNÜ FARKINDALIĞI

Bu haber 04 Aralık 2018 - 5:28 'de eklendi ve 330 views kez görüntülendi.
Kırıkhan da 12 yıldır özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veren Özel İlk Gülümse Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi,3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bugün Kırıkhan Cumhuriyet Meydanında öğrencileri, velileri, öğretmenleriyle ve personelleriyle birlikte farkındalık etkinliği düzenledi. Özel gereksinimli öğrenciler ellerinde farkındalık mesajı içeren dövizlerle dikkat çektiler. Düzenlenen etkinliğe meydandan geçen halk ilgi göstererek destek verdiler.
Özel İlk Gülümse Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu ve müdürü olan Sait karataş yaptığı basın açıklamasında:
Kurum olarak bu anlamlı günde Kırıkhan halkına mesaj vermek için görünür bir yer olarak daha fazla insana mesaj vermek için Kırıkhan Cumhuriyet Meydanını tercih ettik. Bilindiği üzere BM kararıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Aslında farkındalık günüdür bugün.
Engelli bireylerin beklentileri var ve bu farkındalık gününde beklentileri dile getirmek için en iyi fırsatı oluşturmaktadır. Engellilerin devletimizden ve toplumumuzdan olmak üzere önemli beklentileri var. Devletimiz yasal düzenlemeler olarak önemli adımlar atmış olup bu düzenlemeler bürokrasi ve özellikle yerel yönetimlerin ağırdan almasıyla istenilen düzeye gelememiştir. Örnek verecek olursak engelli rampalarının yasalarca belirlenen standartlarda olmadığından engelli bireyler yardım almaksızın sokaklarda, çarşıda, resmi ve özel binalara tekerlekli sandalyesiyle ulaşım sağlayamamaktadır.Engelli bireyler bu ve benzeri sorunların çözülmesini bekliyorlar.
Toplumsal açıdan özel birey ve ailelerinin beklentisi ise çok değil sadece “empati” bekliyorlar. Hor görülme, acınma, anne veya babanın suçlanması, sürekli şu doktor iyi bu hoca iyi gibi yönlendirmeler istemiyorlar.
Engel, engellenmek, sınırlandırılmak değil fırsat verilmesini istiyorlar. Özel bireyler oluşuyla dışlanmak değil toplumun eşit parçası olmak istiyorlar.Fırsat verilirse başaracaklarına inançları da tam.Örnek mi Ampüte Milli Takım 2017 yılında Avrupa şampiyonu, 2018 de Dünya Kupası ikinciliğini kazanmasıdır.
Yaptığımız etkinlikle Kırıkhan halkında farkındalık oluşturabildiysek “empati” oluşmasını sağlayabildiysek ne mutlu bizlere”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.