SON DAKİKA

Hatay’da Kore’nin Son Tanıkları” adlı belgesel çekildi

Bu haber 29 Mayıs 2018 - 7:24 'de eklendi ve 458 views kez görüntülendi.
Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi tarafından Altınözün’de  yaşayan 5 Kore Gazisi  ile “Altınözü’nde Kore’nin Son Tanıkları” adlı belgesel çekilerek, ilk gösterimi yapıldı . Altınözün’de toplamda 38 Gazi olup, bunlardan 31’i Kore Gazisidir.
        “Altınözü’nde Kore’nin Son Tanıkları” adlı belgeselin ilk gösterimi, Altınözü Kaymakamlığımız ev sahipliğinde, 15 Temmuz Milli İrade Parkı Zeytin Cafe’de düzenlenen Şehit ve Gazi Aileleri İftar Programında yayınladı.
Kore Savaşı, Kuzey ve Güney Kore arasında 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen ve toplamda üç milyon civarında insanın hayatına mal olan savaştır. Kuzey Kore Çin Halk Cumhuriyeti ve Sovyetler Birliği, Güney Kore ise Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri tarafından desteklenmiştir. İki ülkeyi destekleyen ülkelerin savaşa fiilen katılmasıyla, Kore Savaşı uluslararası bir çatışmaya dönüşmüştür. Savaşa Türk askerleri de katılmıştır. Savaşa fiilen katılan Türk askerinin sayısı 21.212’dir.Kore Savaşı’nda, 724 askerimiz şehit olmuş 2147’si yaralanarak “ GAZİ” unvanı ile onurlandırılmıştır.
         Kaymakam Bülent UYGUR “Kore’de savaşan Kahraman Türk Askerimiz, savaşın kaderini dört kez değiştirmiştir. Kunuri ve Kumyangjang-ni Muharebeleri ile yenilmez diye nitelenen Çin destekli Kuzey Kore ordularını yenerek, BM kuvvetlerini büyük bir hezimetten kurtarmış ve BM ordularının Kore’yi terk etme düşüncesinden vazgeçmesini sağlamıştır. Taegyewovni (Seul) savunması ile başkent Seul’ün düşman eline geçmesine mani olmuş, Vegas Muharebesi ile de ateşkes anlaşmasının yapılmasını sağlamıştır.1950-1953 yılları arasında meydana gelen Kore Savaşı’na 1,2,3 ve 4’üncü Türk Tugayları katılmıştır. Savaşa fiilen katılan Türk askerinin sayısı 21.212’dir. Kore Savaşı’nda 724 askerimiz şehit olmuş, 2147’si yaralanmıştır. Kore’de şehit olan askerlerimizin isimleri bugün Ankara’daki Kore Anıtı’nda yer almaktadır. 25 Eylül 1950-27 Temmuz 1953 tarihleri arasında meydana gelen Kore Savaşı’na katılan askerlerimiz “GAZİ” unvanı ile onurlandırılmışlardır. Kore Savaşı’nda kahramanca mücadele ederek şehit olan, 721 askerimizden 462’si, 7 bin kilometre ötede Türk Bayrağı’nın dalgalandığı güllerle çevrili Busan Türk Şehitliği’nde yatmaktadırlar.
          Altınözü İlçemizde toplamda 38 Gazi olup, bunlardan 31’i Kore Gazisidir. 31 Kore Gazimizden şuan sadece 4 tanesi hayattadır. Kurtuluş Savaşından, bugün hayatta olan hiçbir gazimiz bulunmaktadır. Türkiye’nin en yaşlı gazileri Kore Gazilerimizdir. Altınözü ilçemizde göreve başladığımızda 8 Kore gazimiz bulunmaktaydı. Kore Gazilerimizin yaşları 90’lı yaşlara dayandılar. “Altınözü’nde Kore’nin Son Tanıkları” adlı belgeseli yapmak için, Belediye Başkanımız Sayın Rıfat SARI ile iştişareler sonucu ilçemizde yaşayan Kore’nin son tanıkları olan gazilerimiz ile belgesel filmi yapma kararını aldık. Altınözü Kaymakamlığımız ev sahipliğinde, 15 Temmuz Milli İrade Parkı Zeytin Cafe’de düzenlenen Şehit ve Gazi Aileleri İftar Programında ilk gösterimi yapıldı. Vatanımızın huzur ve güvenliği için canlarını hiçe sayan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize uzun ömürler diliyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.