SON DAKİKA

Hatay’lı İş Adamları Uzakdoğu Pazar’ında

Bu haber 20 Temmuz 2018 - 8:13 'de eklendi ve 351 views kez görüntülendi.

Markalaşma yolunda çalışmalar yapan Hatay müteşebbisi, yurt dışı pazarına gözünü dikti.

Ürettiği gıda ürünlerini Uzakdoğu insanının damak zevkine sunan Hataylı işadamları, Japonya’nın başkenti Tokyo’da ticaret köprüsü kurdu.

Akdeniz İhracatçılar birliği organizasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla dünyanın en büyük 3. Ekonomisine sahip Japonya’ya gerçekleştirilen gıda ticaret gezisi heyeti olumlu sonuçlarla ayrıldı. Tokyo’da Japon işadamlarıyla ikili görüşmeler yapıldı. İkili görüşmelere Hatay’dan da Antakya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahsin Kabaali’nin markası Mortella ve Kilikya şalgamın mimarı Selahattin Nas başta olmak üzere birçok işadamı katıldı.

Görüşmelere ilişkin bilgiler veren Antakya OSB başkanı Tahsin Kabaali, Tokyo’daki görüşmelerin çok verimli geçtiğini kaydederek “Hatay’a has ürünler bu görüşmelerden sonra Japon pazarında yerini alacak. Büyük umutlarla dönüyoruz. Japonya’da bulunduğumuz süre içerisinde gerek yapılan toplantılarda gerekse ikili ilişkilerde Hatay’ın özelliklerinden ve ürünlerinden söz ettik. Japon işadamları da verdiğimiz bilgiler karşısından hayranlıklarını gizleyemediklerini gözlemledik” dedi.

Kabaali, Japonya’nın yıllık 70 milyar dolar gıda ithalatı yapan bir ülke olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: “70 milyar dolarlık pastadan ülkemizi, bölgemizi ve ilimizi faydalandırmak istiyoruz. Bunun için de ürünlerimizle birlikte bu pazara girmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle ülke ihracatına da katkı sağlamak istiyoruz.”

Gıda ticaret heyeti gezisinde, 40’ın üzerinde Japon gıda firmasıyla ayrı ayrı gerçekleştirilen toplantılarda şalgam, limonata, ıce tea, limon sosu, üzüm sirkesi, elma sirkesi, balsamik sirke, nar sirkesi, beyaz sirke, turşu kur, yüzde yüz doğal nar ekşisi, nar ekşili sos, acı biber sosu, sirke sosu, soya sosu gibi 100’e yakın tanıtım yapıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.