TORUNU TAYFUR SÖKMEN’İ ANLATACAK « Hatay'ın Yeni Sesi

SON DAKİKA

TORUNU TAYFUR SÖKMEN’İ ANLATACAK

Bu haber 24 Eylül 2019 - 5:34 'de eklendi ve 808 views kez görüntülendi.

Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği Geleneksel Çarşamba Geceleri Etkinliğinde bu hafta Hataylı Cumhurbaşkanı Merhum Tayfur Sökmen anlatılacak.

Tayfur Sökmen’ in Torunu Mehmet Mursaloğlu ile Arkeolog Jozef Naseh’ in misafir edileceği gecede Hatay Devletinin Cumhurba kanı Olan Tayfur Sökmen konuşulacak.

Kırıkhan Darb-ı Sak Kalesi ni diğer adıyla Biyazid’i Bista mi Türbesinin günümüze kazandıran Mustafa Şevki Paşa’nın oğlu olan Tayfur Sök men hakkında Torunu Eğitimci-Yazar Mehmet Mursaloğlu dedesi ile olan hatıralarını an latacak. Arkeolog ve Hatay Tarihini araştıran Yazar Jozef Naseh ise yakın arkadaşı ve dostu M.Murat Sökmenoğlu ilgili anılarını ve Mursaloğlu ailesi ile ilgili bilgiler verecek.

Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği Başkanı A.Vasi Köse, “Kırıkhan Kültür ve Sanatının gelişmesi, var olan değerlerin, tarihinin gelecek nesillere bırakılması için çalıştıklarını belirterek Kırıkhan Hatay ilçeleri arasında Halk Ozanları yönünden en zengin olan ilçedir. İşgal yılların da yaşayan Biyazid-i Bistami Türbesinin İmamı ve Hocası olan Sefil Molla ismiyle şiirler yazan ve Divanı’nda İşgal Dönemini anlatan önemli bir yazar ve şairdir. Sefil Molla’nın oğlunun da Halk Şairi olarak önemli bir yeri vardır. Yine aynı dönemde yaşayan Kadın Halk Şairi Aşık Meryem çok önemli bir yer tutmaktadır. Dernek olarak Yaşayan ve artık aramız da olmayan Halk Ozanları ve Şairlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.