VALİ DOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANTI YAPILDI « Hatay'ın Yeni Sesi

SON DAKİKA
istanbul escort

VALİ DOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANTI YAPILDI

Bu haber 14 Ocak 2019 - 5:37 'de eklendi ve 353 views kez görüntülendi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Hatay Havalimanı Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve Sebahat Özgürsoy Çelik,  Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Havalimanından sorumlu Mülki İdare Amiri ve Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Antakya Belediye Başkan Vekili Ekrem Çerçi, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ömer Akbaş, DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Metoeroloji Müdürü Mustafa Başaran, Havalimanı Müdürü Durmuş Ali Kaya, Karayolları 53. Şube Şefi Mahmut Bilge Özmen, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, AK Parti İl Başkanı M Ali Yanmaz katıldı.
Toplantı öncesinde Hatay Havalimanı yolunda yükselen su ile birlikte oluşan sorunu yerinde inceleyen Vali Doğan ve beraberindeki heyet, daha sonra Havalimanı’na geçerek burada toplantıyı gerçekleştirdi. DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci’nin Havza’da biriken su, birkmenin nedenleri, bununla ilgili olarak yürütülen çalışmalar ve bölgede bulunan iş makinalarının yaptığı faaliyetler hakkındaki sunumu ile başlayan toplantıda, son 77 yılın yağış ortalamasının iki katı yağış düşmesine rağmen Havalimanında seferleri aksatacak herhangi bir sorun olmadığı, son yıllarda Amik Havzasında DSİ tarafından yapılan planlama neticesinde su birikmesinden etkilenen tarım alanları olmakla birlikte yerleşim yerlerinde hayatın normal akışını bozacak büyüklükte bir taşkının bugün itibariyle yaşanmasının beklenmediği ifade edildi.
Toplantıda ayrıca Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin bugüne kadar 100 bin dönümlük alanda oluşan ürün hasarını belirlediği, bununla ilgili çalışmaların sürdüğü, oluşabilecek bir riski ortadan kaldırmak amacıyla iki evin tahliye edildiği bildirildi.
Vali Doğan toplantı sonunda yaptığı konuşmada; “2012 yılında alınan tedbirler sayesinde bugünkü veriler ışığında herhangi bir önemli sorun beklenmiyor. Oluşabilecek bir acil durumda ise bütün birimlerimiz teyakkuzdalar. İl Afet ve acil durum merkezimiz 7 gün/24 saat esasına göre hizmet vermektedir. Bugünkü toplantımızın amacı; konu ile ilgili yapılan çalışmaları birlikte değerlendirmek ve varsa bir aksaklık ona müdahil olmaktı. Ancak verilen teknik bilgiler ve ortadaki realite büyük bir taşkın riski olmadığını göstermektedir. En olumsuz senaryonun da dahil olduğu her ihtimali gözönüne alarak kurum ve kuruluşlara gerekli talimatları vermek suretiyle mevcut koordinasyonu güçlendirmektir.” diyerek sözlerine son verdi.
Katılımcılarla birlikte görüş alış verişi şeklinde devam eden toplantının ardından Vali Doğan ve beraberindeki heyet AFAD Binasına geçti. Burada 7/24 esası ile görev yaparak süreci takip eden personeli ziyaret ederek gösterdikleri gayretli çalışmalar için teşekkür ettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.