Vergi Yapılandırması Son Başvuru Tarihi 31 Temmuz « Hatay'ın Yeni Sesi

SON DAKİKA

Vergi Yapılandırması Son Başvuru Tarihi 31 Temmuz

Bu haber 20 Temmuz 2018 - 8:09 'de eklendi ve 265 views kez görüntülendi.

Vatandaşların devlete olan borçlarını yapılandırma konusunda kolaylık sağlamak amacıyla hazırlanan 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” 18 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kanundan yararlanmak isteyenlerin başvurularını 31 Temmuz 2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapmaları gerektiği ifade edildi.

Bu kanunla beraber, birçok vatandaşı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçiş cezası ile öğrenim ve katkı kredisi borçları, kesinleşmiş vergi ve özel usulsüzlük, usulsüzlük, vergi ziyaı cezaları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları gibi diğer borçlarda ödeme kolaylıkları sağlanacağı ifade edildi. Bu kolaylıkların yanı sıra, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması ve 6552, 6736 ve 7020 sayılı kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkânlar getirilmiş oldu.

Yapılan açıklamanın devamında, “6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacaktır.
Ancak, anılan Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlardan kalan taksitlerin tamamının 7143 sayılı Kanunla belirlenmiş olan;
İlk taksit ödeme süresi içinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %90’ının,
İkinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %50’sinin tahsilinden vazgeçilecektir.

Yeni Yapılandırma Kanunu ile getirilen bu indirim imkânından yararlanılabilmesi için ödeme yapıldığı tarihte anılan Kanunlarda öngörülen şartların ihlal edilmemiş olması gereklidir” denildi.
BAŞVURU ADRESLERİ ve ÖDEMELER
Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden, bağlı olunan vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla ve e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden yapılabilecek.
Ödemeler ise www.gib.gov.tr adresinden (02:00 – 22:00 saatleri arasında), İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından (IOS ve Android) (02:00 – 22:00 saatleri arasında), GİB Mobil uygulamasından (IOS ve Android)(02:00 – 22:00 saatleri arasında), anlaşmalı bankalardan ve vergi dairelerinden yapılabilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.